تبلیغات
مرجع تخصصی ساخت و تولید - انواع چرخ دنده ها
مرجع تخصصی ساخت و تولید خوش آمدید                                                    «وَ أَنْزَلْنَا الْحَدیدَ فیهِ بَأْسٌ شَدیدٌ وَ مَنافِعُ لِلنَّاسِ[حدید/25] آهن را نازل كردیم كه در آن نیروى شدید و منافعى براى مردم است.»
 چرخدنده ها شکل تکامل یافته چرخ های اصطکاکی هستند که برای جلوگیری از لغزش و اطمینان از یکنواختی حرکت نسبی دندانه به آنها اضافه شده است.

در ادامه مطلب به طور کامل به چرخ دنده ها میپردازیم....


کاربردها:

از جمله موارداستفاده از چرخدنده ها انتقال دورونیزقدرت از محوری به محور دیگروهمچنین تغییر حرکت دورانی به خطی و بالعکس از دیگر کاربردها میباشد.                              
انواع چرخدنده ها:

اساسا چرخدنده ها شکل تکامل یافته چرخ های اصطکاکی هستند که برای جلوگیری از لغزش و اطمینان از یکنواختی حرکت نسبی دندانه به آنها اضافه شده است.

چرخدنده ها را به چند صورت میتوان طبقه بندی کرد.ممکن است بر حسب شکل ظاهری ، نوع کاربرد ویا روش ساخت آنها را طبقه بندی کرد. اما دراکثر مواقع چرخدنده ها بر حسب شکل ظاهری طبقه بندی میشوند:
چرخدنده های ساده-مارپیچ-شانه ای-مخروطی-مخروط مارپیچ-حلزون-چرخ حلزون-جناغی –اختلافی و ....
از مهمترین چرخدنده ها میباشند.

چرخ دنده های ساده
این چرخ دنده‌ها ساده ترین چرخ دنده هایی هستند که دیده اید. آنها دندانه های مستقیم دارند و محور دو چرخ نیز موازی با یکدیگر قرار گرفته اند. گاهی تعداد زیادی از آنها را در کنار هم قرار می‌دهند تا سرعت را کاهش و قدرت را افزایش دهند.
در تعداد زیادی از وسایل از این چرخ دنده‌ها استفاده می‌شود. مثلاً ساعت های کوکی، ساعت های اتوماتیک، ماشین لباسشویی، پنکه و ... . اما در اتومبیل به کار نمی آیند، چون سر و صدای زیادی دارند. هر بار که دندانه یک چرخ به دندانه چرخ روبرو می‌رسد، صدای کوچکی در اثر برخورد ایجاد می‌شود. می‌توانید مجسم کنید وقتی تعداد زیادی از این چرخ دنده‌ها با هم کار کنند، چه سر و صدایی راه می‌اندازند؟ تازه این برخورد‌ها در دراز مدت، باعث شکستن دندانه‌ها می‌شود. برای کاهش سر و صدا و افزایش عمر چرخ دنده‌ها در بیشتر اتومبیلها از چرخ دنده های مارپیچ استفاده می‌کنند.

چرخ دنده ساده

چرخ دنده های مارپیچ
دندانه این چرخ دنده‌ها اریب است. وقتی یکی از آنها می‌چرخد، ابتدا نوک دندانه‌ها با هم تماس پیدا می‌کنند سپس به تدریج دو دندانه کاملاً در هم جفت می‌شوند. این درگیری تدریجی همان چیزی است که هم سر و صدا را کم می‌کند و هم باعث می‌شود که این چرخ دنده‌ها نرم تر کار کنند. شکل 2
در ماشین تعداد زیادی چرخ دنده مارپیچ وجود دارد. به خاطر مایل بودن دندانه ها، هنگام درگیری نیروی زیادی به آنها وارد می‌شود. به همین علت در وسایلی که از چرخ دنده های مارپیچی استفاده می‌کنند بلبرینگ هایی تعبیه شده است تا این فشار را تحمل کند. اگر زاویه دندانه‌ها را به دقت تنظیم کنیم، می‌توان دو چرخ دنده را به دو محور عمود بر هم وصل کرد تا جهت چرخش 90 درجه تغییر کند.

چرخ دنده مارپیچ

چرخ دنده های مخروطی
این چرخ دنده‌ها بهترین وسیله تغییر جهت هستند. معمولاً از آنها برای تغییر جهت 90 درجه استفاده می‌شود، ولی می‌توان طراحی را طوری انجام داد که در زاویه های دیگر نیز کار کنند. شکل 3
دندانه های آنها ممکن است مستقیم یا پیچ دار باشد. اما اگر دندانه‌ها صاف باشد همان مشکل چرخ دنده های ساده را دارند. در دندانه های پیچ دار این مشکل برطرف شده است، ولی در هر دوی آنها باید محور چرخ دنده‌ها در یک صفحه قرار داشته باشد. شکل 4
گاهی می‌خواهیم محور چرخها در یک صفحه نباشند. در چنین شرایطی از چرخ دنده هایی مانند شکل روبرو استفاده می‌کنیم. شکل 5
در دیفرانسیل بسیاری از اتومبیلها از این چرخ دنده‌ها استفاده می‌شود. این طراحی امکن آن را ایجاد می‌کند که محور چرخ دنده بیرونی پایین تر از محور چرخ دنده حلقوی قرار داده شود. شکل روبرو محور بیرونی ورودی را نشان می‌دهد که در تماس با چرخ حلقوی قرار گرفته است. از آنجایی که محور محرک (Drive Shaft) ماشین به چرخ بیرونی متصل می‌شود، پایین آمدن چرخ بیرونی امکان پایین آوردن محور محرک را هم ایجاد می‌کند، پس می‌توان محور را پایینتر آورد و در عوض فضای بیشتری را به سرنشینان اتومبیل اختصاص داد.

چرخ دنده مخروطی چرخ دنده مخروطی

چرخ دنده های حلزونی
این چرخ دنده‌ها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بخواهیم تغییر زیادی در سرعت و یا قدرت ایجاد کنیم. معمولاً نسبت شعاع دو چرخ دنده 20:1 است و گاهی حتی به 300:1 و بیشتر نیز می‌رسد. شکل 6
این چرخ دنده‌ها یک خاصیت جالب هم دارند که در هیچ چرخ دنده دیگری پیدا نمی شود. چرخ بالایی (حلزون) می‌تواند به راحتی چرخ دیگر (چرخ دنده حلزونی) را حرکت دهد، ولی چرخ پایینی نمی تواند حلزون رابچرخاند. زاویه دنده های روی حلزون آنقدر کوچک است که وقتی چرخ پایینی بخواهد آن را بچرخاند، اصطکاک به حدی زیاد می‌شود که از حرکت حلزون جلوگیری می‌کند. این ویژگی به ما امکان استفاده از این چرخ دنده‌ها را در جاهایی که به یک قفل خودکار نیاز داریم می‌دهد. فرض کنید از این چرخ دنده در یک بالابر استفاده کرده ایم؛ وقتی موتور بالابر از کار بیفتد، چرخ دنده‌ها قفل می‌شوند و نمی گذارند بار پایین بیاید. معمولاً در دیفرانسیل کامیونها و خودروهای سنگین از این چرخ دنده‌ها استفاده می‌شود.

چرخ دنده حلزونی

چرخ دنده های سیاره ای و نسبت بین دنده ها
 
نام تجهیز : چرخ دنده های سیاره ای و نسبت بین دنده ها ()

هر مجموعه چرخ دنده سیارهای سه جزء اصلی دارد :
- دنده خورشیدی
- دنده سیاره ای و حامل دنده سیاره ای
- دنده بزرگ حلقه ای (رینگی)
 هر کدام از این سه جزء می توانند ورودی یا خروجی باشند یا می توانند ثابت نگه داشته شوند. انتخاب کدام قطعه ای برای کدام منظور نسبت دنده را برای چرخ دنده ها معین می کند. به یکی از چرخ دنده های سیاره ای منفرد نگاهی می اندازیم. یکی از چرخ دنده های سیاره ای جعبه دنده ما یک چرخ دنده بزرگ حلقه ای با 72 دننده (کرانویل) و یک چرخ دنده خورشیدی با 30 دنده دارد . می توانیم نسبت دنده های بسیاری از این جعبه داشته باشیم.
 http://www.monarchbearing.com/images/planetary-gears.gif

همچنین قفل شدن هر دو جزء با هم همه ی قطعه را قفل خوا هد کرد و نسبت دنده 1:1 خواهد شد. توجه کنید که اولین نسبت دنده ای که در جدول بالا ثبت شده است کاهشی است یعنی  سرعت خروجی از سرعت ورودی کمتر است. دومین نسبت دنده پرسرعت است یعنی سرعت خروجی بیشتر از سرعت ورودی است و آخری نیز دوباره کاهشی است ولی مسیر خروجی معکوس شده است. نسبت دنده های مختلف بسیاری از مجموعه چرخ دنده بالا می توان استخراج کرد ولی آنهایی که می بینید مربوط به جعبه دنده ی اتوماتیک می باشند.
چرخ دنده شانه ای

این چرخ دنده‌ها برای تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی استفاده می‌شوند. یک مثال خوب برای این چرخ دنده‌ها فرمان اتومبیل است. فرمان، چرخ دنده ای را می‌چرخاند که با چرخ شانه ای در تماس است. وقتی شما فرمان را می‌چرخانید، با توجه به جهت چرخش فرمان، شانه به سمت چپ و یا راست حرکت می‌کند و باعث حرکت چرخها می‌شود. در برخی از ترازوها نیز برای چرخاندن عقربه از سیستم مشابهی استفاده می‌شود


معایب چرخدنده ها:
1- حرارت ایجاد شده بین دو چرخدنده : به علت رعایت نکردن لقی استاندارد بین دو چرخدنده وعدم روغنکاری مناسب
2- صداهای ناهنجار: در چرخدنده های ساده صدا بیشتر و در چرخدنده های مارپیچ و جناغی صدا کمتر است.
3- ترک خوردن و پوسته پوسته شدن : اغلب در چرخدنده های آبکاری شده به وجود می آید.
4- سائیدگی دندانه ها: دراغلب مواردی که دو چرخدنده با هم درگیر میشوند چرخدنده ای که قطرش کوچکتر است زود تر سائیده میشود به همین جهت چرخدنده  کوچکتر باید سخت تر انتخاب شود.

محاسن چرخدنده ها:
1- انتقال نیروی بیشتر: در مقایسه با چرخ تسمه و چرخ زنجیرو درایوهای مشابه دیگر، در صورت استفاده از چرخدنده  میتوان سرعت بیشترو قدرت بیشتری را انتقال داد همچنین هنگام استفاده از چرخدنده  اتلاف نیرو کمتر میباشد و در نهایت دوام و عمر مجموعه بیشتر خواهد بود.
2- انتقال نیرو درجهت های مختلف : از چرخدنده ها میتوان برای انتقال نیرو در محور های موازی و متنافر و متقاطع تحت زوایای مختلف استفاده نمود.
3- شکستن نسبتها
4- تبدیل حرکت دورانی به خطی و بالعکس
 
شراط فیزیکی لازم در چرخدنده ها:
برای عملکرد موفقیت آمیز چرخنده ها پنج شرط زیر باید اعمال شود:
1- مقطع حقیقی دندانه ها باید با مقطع تئوری یکی باشد.
2- فاصله دندانه ها باید یکسان و درست باشد.
3- دایره گام حقیقی باید بر دایره گام تئوری منطبق و با محور چرخش چرخدنده  هم مرکز باشد. همچنین نقطه تماس دو چرخدنده درگیر، در دایره گام (قطر متوسط چرخدنده) باشد.
4- سطح پیشانی و دامنه دندانه ها باید صاف و دارای سختی کافی برای مقاومت در مقابل سایش و جلوگیری از ایجاد صدا در هنگام چرخش باشند.
5- محورهای مرکزی و یاتاقانها دارای استحکام کافی باشند تا در اثر بارهای وارده هنگام کار بتوانند فاصله مرکز تا مرکز مطلوب را حفظ کنند.

روش ساخت چرخدنده ها:
روشهای مختلفی برای ساخت چرخدنده وجود دارد که هرکدام دارای معایب و مزایایی هستند و باید با توجه به نوع چرخدنده ، جنس ، دقت مورد نیاز، امکانات موجود و هزینه ساخت بهترین روش را انتخاب کرد.
تعدادی ازاین روش ها عبارتند:
1- توسط فرزهای افقی وعمودی(به کمک دستگاه تایلکوف)
2- توسط دستگاههای هابینگ
3- توسط دستگاههای مخصوص دنده زنی
4- توسط دستگاههای صفحه تراش و کله زنی
5- توسط دستگاههای اسپارک
6- توسط دستگاههای خانکشی
7- توسط ریخته گری
8- توسط قالبهای FINE BLANKING

چرخدنده ها اکثرا با دو منحنی اینولوت یا سیکلوئید طراحی و ساخته میشوند. برای ساخت چرخدنده های بزرگ و نیز جاهایی که انتقال قدرت زیاد مد نظرباشد از منحنی اینولوت استفاده میشود.
ولی برای ساخت چرخدنده های ظریف مانند چرخدنده های ساعت از منحنی سیکلوئید استفاده میشود.

انتخاب جنس:
برای ساخت چرخدنده ها از مواد مختلفی مانند انواع فولادها و آلیاژهای غیر آهنی و همچنین مواد کامپوزیت میتوان استفاده کرد. اما در هنگام اتخاب جنس باید به چند نکته توجه کرد:
1- جنس چرخدنده ها را باید طوری انتخاب کرد که قادر به تحمل فشار وانتقال نیروی لازم باشد.
2- مواد تشکیل دهنده چرخدنده ها را باید طوری انتخاب کرد که قابلیت ماشینکاری را داشته باشد تا پس از عمل ماشینکاری از نظر کیفیت سطح کیفیت مناسبی داشته باشد.استفاده از مواد فوق سخت مستلزم استفاده از روشهای غیر سنتی ماشینکاری و در نهایت افزایش زمان تولید و افزایش هزینه ها خواهد شد.
  
معمولابرای ساخت چرخدنده هایی که در ماشینهای ابزار به کار میروند از فولادهای ریختگی با .3 تا .45 درصد کربن وهمچنین فولادهای آلیاژی همراه با نیکل و کرم را برای چرخدنده هایی که بایستی بار زیادی را تحمل کنند و در مقابل سایش مقاوم باشند استفاده میکنند.در مواردی هم از چدن ها استفاده می شود.


شبیه سازی حرکت چرخدنده ها:
http://dc416.4shared.com/img/wcW5HSa9/s3/1323af106b8/Wormoid2.gif  
 
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7f/GearBoxRotLinScrew.gif

نوع مطلب : ساخت و تولید، مکانیک خودرو، تحقیق ها، معرفی، آموزشی، 
برچسب ها : چرخ دنده، انواع چرخ دنده، چرخ دنده شانه ای، چرخ دنده های سیاره ای، چرخ دنده های حلزونی، چرخ دنده های مخروطی، چرخ دنده های مارپیچ، کاربرد چرخ دنده ها،
لینک های مرتبط :

         
پنجشنبه 18 مهر 1392
پنجشنبه 19 مهر 1397 02:35 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
levitra buy levitra 10mg levitra 10 mg prezzo buy levitra 20 mg levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20mg vardenafil levitra generic buy generic levitra buy levitra online
شنبه 7 مهر 1397 08:32 ب.ظ

You actually suggested it fantastically.
cialis kamagra levitra click here cialis daily uk cialis online cialis coupons canadian drugs generic cialis buy cialis online cialis for sale cialis generico lilly tadalafil generic viagra vs cialis
شنبه 31 شهریور 1397 03:16 ب.ظ

Useful advice. Cheers!
drugstore online shopping canadian pharmacy viagra brand canadianpharmacy is trust pharmacy in canada legitimate online pharmacies india canadian government approved pharmacies online pharmacies in usa northwest pharmacies in canada prescription drugs without prior prescription drugs for sale in canada
سه شنبه 27 شهریور 1397 01:55 ب.ظ

Tips effectively taken!!
how do cialis pills work cialis generika in deutschland kaufen we use it cialis online store tesco price cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis daily price cialis wal mart pharmacy cialis uk next day order generic cialis online cialis savings card
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:51 ب.ظ

Cheers! Wonderful information.
online pharmacy canada drugstore online reviews canadian pharmacy viagra pharmacy canada 24 drugstore online trusted pharmacy canada the best canadian online pharmacies canada pharmaceuticals online canadian prescriptions online serc 24 mg prescription drugs without prior prescription
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:21 ب.ظ

Beneficial content. Thanks a lot!
when can i take another cialis cialis venta a domicilio cialis 20 mg effectiveness cialis kaufen cialis per paypa cialis manufacturer coupon we choice cialis uk cialis et insomni cialis australian price calis
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:49 ق.ظ

Nicely put. With thanks.
calis buy cialis cheap 10 mg buy cheap cialis in uk cialis 20 mg effectiveness cialis 5 mg schweiz side effects of cialis cialis wir preise buy cialis online nz buy cheap cialis in uk cialis kaufen wo
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:59 ق.ظ

Wonderful information, Regards.
buy cialis cheap 10 mg where do you buy cialis buy name brand cialis on line overnight cialis tadalafil cialis 30 day sample achat cialis en itali look here cialis cheap canada cialis generico postepay generic cialis 20mg uk cialis lowest price
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:49 ق.ظ

You expressed that effectively.
buy viagra online order order viagra usa tadalafil buy viagra pills online rx viagra online buy viagra safely online where to buy generic viagra online where can i buy generic viagra viagra cheap online uk how much is viagra
یکشنبه 21 مرداد 1397 09:37 ب.ظ

With thanks. Good stuff!
prix cialis once a da prices for cialis 50mg wow look it cialis mexico cialis sans ordonnance click now cialis from canada cialis generico lilly cialis generico online cialis sale online cialis generic availability cialis 20 mg cost
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:56 ق.ظ

You've made your point quite effectively..
low dose cialis blood pressure buy cialis online legal price cialis best cialis for sale only here cialis pills pastillas cialis y alcoho online cialis 5 mg cialis coupon printable cialis generico in farmacia cialis authentique suisse
جمعه 21 اردیبهشت 1397 04:41 ب.ظ
взять кредит по паспорту на карту
деньги на карту быстро без отказа
получить онлайн займ на карту без отказа
кредит без довідки про доходи харків
займы круглосуточно
микрокредиты онлайн на карту срочно в украине
срочно деньги на карту украина
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:14 ق.ظ

With thanks, Awesome information.
buy generic cialis cialis preise schweiz does cialis cause gout cialis in sconto pastillas cialis y alcoho acquistare cialis internet cialis e hiv cialis generico cialis patent expiration cialis purchasing
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:31 ب.ظ

Whoa tons of valuable material!
cuanto cuesta cialis yaho order cialis from india cialis 50 mg soft tab cialis e hiv cialis side effects dangers fast cialis online cialis side effects dangers tadalafil buy name brand cialis on line dose size of cialis
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:49 ق.ظ

You explained that fantastically!
viagra buy online usa buy viagra online online how do i buy viagra online online viagra buy viagra online canada online viagra order generic sildenafil buy viagra with prescription online sildenafil generic price pharmacy buy online
جمعه 17 فروردین 1397 06:34 ب.ظ

Many thanks, I appreciate this.
opinioni cialis generico safe site to buy cialis online cialis 20 mg cialis 5 mg para diabeticos cialis vs viagra order a sample of cialis how does cialis work cialis professional yohimbe cialis professional from usa where to buy cialis in ontario
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:34 ب.ظ

Good material. Thanks a lot.
miglior cialis generico achat cialis en suisse usa cialis online try it no rx cialis cialis tadalafil cialis name brand cheap import cialis cialis for bph how do cialis pills work cialis qualitat
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:01 ب.ظ
Hi, this weekend is fastidious for me, for the reason that
this time i am reading this impressive educational piece of writing here at my house.
یکشنبه 4 تیر 1396 07:13 ب.ظ
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks
شنبه 10 اسفند 1392 07:24 ب.ظ
سلام.خسته نباشین.میشه درباره دستگاه دنده زنی هاب اموزش بزارین؟با یه مثال.ممنون میشم.مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


تبلیغات
درباره سایت


کامل ترین مرجع ساخت و تولید

 

فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما وبلاگ ساخت و تولید بیشتر مطالبش باید در مورد چه موضوعاتی باشد؟؟
آمار
کلیه حقوق این سایت از جمله قالب آن برای مرجع تخصصی ساخت و تولید محفوظ است