تبلیغات
مرجع تخصصی ساخت و تولید - بورینگ boring
مرجع تخصصی ساخت و تولید خوش آمدید                                                    «وَ أَنْزَلْنَا الْحَدیدَ فیهِ بَأْسٌ شَدیدٌ وَ مَنافِعُ لِلنَّاسِ[حدید/25] آهن را نازل كردیم كه در آن نیروى شدید و منافعى براى مردم است.»


معرفی :

یکی از متنوع ترین روشهای ماشینکاری میباشد که دربخشهای بزرگ وسنگین ودرجاهایی که تراشکاری, فرزکاری ومته کاری امکان پذیر نمیباشد مورد استفاده قرارمیگیرد.مثل(قاب موتور وسایر محفظه های ماشینی).

عملیات بورینگ: 
عملیات بورینگ را باید روی قطعاتی که دارای یک سوراخ اولیه باشند اجرا نمود. این سوراخ می تواند توسط مته ایجاد شده یا از طریق ریخته گری، فورج یا اکسترود به وجود آمده باشد. این روش عمدتاً برای مواردی استفاده می شود که تلرانسهای ابعادی بسته و کیفیت سطح خوب مورد نیاز باشد.

با این روش می توان عملیات صیقل کاری وفرزکاری را,آن هم به طور دقیق روی قطعات انجام داد.

همچنین میتوان با این روش عملیاتی چون تراشکاری,سنگ زنی (سنباده زنی)وچرخ دنده تراشی را هم روی قطعات انجام داد.مدل های مختلف بورینگ

-1 ماشین بورینگ افقی (horizaontal):


- قطعه کار روی دستگاه ثابت می باشد وابزار بدورود آن میچرخد.

- با استفاده از این ماشین می توان خیلی از کارها چون ,برقوکاری- تراشکاری-پیچ زنی –صیغل کاری وشیارزنی وکارهای خسته کننده وپردردسر را انجام داد.

- میتوان با این روش قطعات نا متقارن را به آسانی روی دستگا ه نگه داشت وعملیات ماشینکاری را روی ان انجام داد.


اکثر عملیات تراشکاری که در حالت تراشکاری خارجی انجام می شوند را می توان در حالت تراشکاری داخلی نیز یافت . در حالت تراشکاری خارجی میزان طول آزاد ابزار (Overhang) تحت تاثیر طول قطعه کار نیست و می توان ابعاد ابزارگیر را به نحوی انتخاب کرد که بتواند در برابر تنشهای ناشی از برش مقاومت نمایند. اما در عملیات داخلی تراشی ابعاد ابزار بشدت توسط قطر و طول سوراخ قطعه کار محدود می گردد. یک قانون کلی که برای همه موارد ماشینکاری کاربرد دارد این است که همیشه باید طول آزاد ابزار (L) را به حداقل برسانیم تا بهترین پایداری امکانپذیر و به وسیله آن دقت لازم، حاصل گردد. در عملیات بورینگ ترجیحا میزان طول آزاد ابزار (L) را باید به حداقل برسانیم تا بهترین پایداری امکانپذیر و به وسیله آن دقت لازم، حاصل گردد. در مورد عملیات بورینگ عمق سوراخ تعیین کننده میزان طول آزاد ابزار خواهد. با افزایش قطر ابزار D، پایداری افزایش می یابد. اما این امکان محدود است زیرا باید فضای مجاز برای تخلیه براده و حرکتهای شعاعی ابزار را نیز در نظر داشت. پایداری ابزار را می توان توسط نسبت طول آزاد L به قطر ابزار D تعریف کرد : هر قدر مقدار این نسبت (L/D) کوچکتر باشد پایداری بهتری خواهیم داشت.2- ماشینهای بورینگ عمومی(vertical)

- قطعه کار روی میز یک ماشین افقی دوران می کند وابزار ثابت درجای خود باقی میماند.

- قطعات بزرگ وسنگین را اکثرا روی این ماشین بورینگ سوار می کنند.

- دراین نوع ماشین کاری ابزار های چند گانه میتوانند نرخ تولید را بالا ببرند.


دقت ماشین بورینگ:

- ابزارهایی که بر روی این ماشین ها نصب میشوند,ابزارهایی هستند که با سرعت و دقت بالا کارمی کنند.

- تنظیم دقیق ابزارها توسط روشهای اندازه گیری اپتیکی واندازه گیری الکتریکی انجام میشود.

- دراین نوع از ماشینکاری برای سرعت برشی زیاد از الماس استفاده میشود تا سوراخهایی با سطح,دقت و کیفیت بالا داشته باشیم.ارتعاش در ماشینهای بورینگ:

ارتعاش یا حرکتهای نوسانی زمانی اتفاق می افتد که وضعیت تعادل یک جسم توسط نیروهای خارجی به هم می خورد. برای اینکه ارتعاش ایجاد شود باید یک نیروی مقابله کننده نیز وجود داشته باشد که سعی کند وضعیت تعادل را برگرداند.

قبل از اینکه به روشهای کاهش اثرات ارتعاش بپردازیم. از آنجا که وجود ارتعاش در عملیات بورینگ اجتناب ناپذیر است، باید راههای توزیع مناسب نیروهای برشی که منجر به کم کردن ارتعاش می شود را مطالعه نمود. هندسه اینسرت تاثیر تعین کننده ای بر نیروهای برشی دارد. یک اینسرت مثبت دارای زاویه براده مثبت است. زاویه براده مثبت به معنای نیروی برش کمتر است. اما زیاد کردن زاویه براده روی زاویای آزاد و گوه تاثیر خواهد گذاشت. اگر افزایش زاویه براده به قیمت کم کردن زاویه آزاد تمام شود، این امر باعث افزایش اصطکاک بین ابزار و دیواره سوراخ شده و ایجاد ارتعاش خواهد کرد. اما چنانچه با ثابت نگه داشتن زاویه ، بخواهیم زاویه براده را زیاد کنیم ، زاویه گوه کم شده و یک لبه تیز به دست خواد آمد که به آسانی به داخل ماده نفوذ می کند. البته در همین شرایط، لبه برنده ای شکننده خواهیم داشت که براحتی بر اثر گسترش سایش دیواره جانبی یا سایر خوردگیها، آسیب خواهد دید.

سایش دیواره جانبی به معنای تغییر هندسه اینسرت است که منجر به کاهش زاویه آزاد خواهد گردید,بنابراین در عملیات پرداخت صافی سطح مورد نیاز تعیین می کند که چه موقع باید اینسرت تعویض گردد. به طور کلی مقدار سایش دیواره جانبی VB(Flank wear) باید برای عملیات پرداخت بین mm3/0 – 1/0 و برای عملیات خشن کاری بین mm0/1 – 3/0 باشد. 


برای ممانعت از ارتعاش انتخاب ابزاری با زاویه ورود بزرگ موثر خواهد بود اما باید به خاطر داشت که افزایش زاویه ورود بر پارامترهای دیگری مانند ضخامت و راستای جریان براده نیز تاثیر خواهد گذاشت، لذا باید یک مصالحه بین این پارامترها برقرار کرد. عیب اصلی زاویه ورود بزرگ این است که نیروی برش روی طول کوتاهتری از لبه برنده توزیع می شود. به علاوه در زاویای ورود بزرگ، در هنگام ورود به برش و خروج از آن نیروهای برش ایجاد شده بسیار بزرگ هستند. از آنجایی که عملیات داخل تراش به طور کلی روی قطعاتی اجرا می شود که قبلاً سوراخ شده اند و عملیات متوسطی محسوب می گردند، لذا استفاده از زوایای ورود بزرگ معمولاً مشکل ساز نیست. معمولاً زاویه ورود 75 درجه یا بزرگتر پیشنهاد می گردد. در زاویه 75 درجه مولفه شعاعی برش به صورت مجازی 2 برابر مولفه شعاعی در زاویه 90 درجه خواهد بود. منابع تولید ارتعاش را می توان به شرح زیر بیان نمود:

1- بالانس نبودن (لنگی)، به عنوان مثال زمانی که مرکز ثقل (A) یک جسم گردان بر محور دوران آن (B) منطبق نباشد،
2- خمش یا موقعیت ضعیف یک محور، 3- زمانی که از یاتاقانهای بدون اصطکاک استفاده می شود، همچنین بلبرینگ و رولربیرینگها، اختلاف بین مرکز ثقل (A)و محور دوران (B) ، 4- آسیب دیدگی یا پارگی در تسمه های انتقال نیرو یا دیگر بخشهای ماشین که ممکن است ایجاد ارتعاش نماید. 5- لقی قطعات در سیستمهای متحرک همیشه باعث ایجاد ارتعاش می شود و منجر ه ضایعاتی خواهد شد. بنابراین بازدیدهای مرتب و تعویض قطعات ساییده شده از بیشترین اهمیت برخوردار است. به علاوه پیچهایی که بخوبی سفت نشده باشند باعث ایجاد ارتعاش در قطعاتی خواهند شد که با هم درگیری دارند و 6- سیستمهای هیدرولیکخمش:

خمش در راستای شعاع باعث خواهد شد که عمق برش کاهش یابد، به علاوه دقت قطر حاصله تحت تاثیر قرار گرفته و ضخامت براده به خاطر متغیر بودن اندازه برش، تغییر خواهد یافت. به این ترتیب ارتعاش که از لبه برنده به ابزار منتقل می شود افزایش می یابد. پایداری ابزار و نحوه گرفتن آن بر میزان ارتعاش تاثیر تعیین کننده ای خواهد داشت زیرا می تواند آن را تشدید یا تضعیف نماید. میزان خمش با افزایش طول آزاد بشدت زیاد خواهد شد.

همچنین مقدار خمش یک داخل تراش وابسته به جنس ماده آن، قطر، طول آزاد و اندازه مولفه های شعاعی و مماسی نیروی برشی است.

با انتخاب داخل تراش از جنسی که دارای ضریب الاستیسیته بالاتری است نیز می توان مقدار خمش را کم کرد. بنابراین با توجه به اینکه فولاد دارای ضریب الاستیسیته برابر N/mm2 104×21 و تنگستن کار باید دارای ضریبی برابر N/mm2 104×63 است، داخل تراشهای ساخته شده از جنس سمنتدکار باید برای استفاده در مواردی که طول آزاد ابزار زیاد است، مناسب تر می باشند.جبران خمش ابزار:
در عملیات بورینگ حتی اگر ابزار بسیار خوب نگه داشته شده باشد باز هم تمایل به ارتعاش وجود خواهد داشت. خمش شعاعی باعث تغییر در قطر ماشینکاری گردیده و خمش مماسی باعث جابجای نوک ابزار به طرف پایین و در راستای دور شدن از خط مرکز خواهد شد. در هر دو مورد اندازه و جهت نیروهای برش تحت تاثیر نسبت بین ضخامت براده و هندسه اینسرت قرار می گیرد. اگر مقدار دقیق خمش نوک اینسرت شناخته شده باشد، می توان از این مشکل جلوگیری کرد. اگر نوک اینسرت را به اندازه بالاتر از خط مرکز بندیم، اینسرت تحت تاثیر نیروی مماسی، در حین ماشینکاری به محل صحیح خود برخواهد گشت، به همین ترتیب با تنظیم ابزار در عمق برشی که به اندازه از مقدار مورد نظر بزرگتر باشد، خمش شعاعی نیز جبران خواهد گردید.

انواع داخل تراشها:
داخل تراشها را می توان در انواع فولادی، کارباید یک تکه و فولادی با کار باید تقویت شده، تهیه کرد. ظرفیت مقاومت در برابر خمش همراه با افزایش مدول الاستیسیته افزایش خواهد یافت .از آنجا که مدول الاستیسیته کارباید سه برار فولاد است در مواردی که طول آزاد ابزار زیاد است داخل تراشهای ساخته شده از کارباید ارجح می باشند. اما ضعف ابزار کاربایدی در مقاومت آن در مقابل تنشهای کششی است. در ابزارهای کاربایدی تقویت شده، غلافهای کاربایدی قبلاً تحت تنش قرار گرفته اند تا از تنشهای کششی ممانعت به عمل آید.
داخل تراشها را می توان به مجراهایی برای خنک کاری داخلی مجهز کرد. خنک کاری داخلی امکان خنک کردن لبه برنده را به نحو بهتری فراهم می کند و در ضمن شکستن و تخلیه براده ها نیز بهتر انجام خواهد شد. به این ترتیب عمر طولانی تری برای ابزار به دست خواهد آمد و مشکلات کیفیتی که اغلب به خاطر تجمع براده روی می دهد، حذف خواهند شد.

ماشینهای بورینگCNC:

ماشینهای بورینگ cnc (سوراختراش) مانند ماشینهای فرز سنتر با محور افقی می باشند . حرکت پیشروی بوسیله حرکت طولی محور اسپیندل که توسط انتقال و تبدیل حرکت گردشی موتور اصلی به حرکت طولی ، بوسیله گیر بوکس در ماشینهای قدیمی تر و یا حرکت مستقیم محور z آنها که موتور اصلی (تامین کننده حرکت چرخشی اسپیندل ) بر روی آن قرار گرفته شده است که توسط یک سروو موتور تامین می گردد . این ماشینها معمولا داری حداقل 5 محور حرکت می باشند : 

1- محور حرکت طولی اسپیندل (محورw)

2- حرکت طولی خود کلگی ماشین (محورz)

3- حرکت بالا و پایین کلگی (محورy)

4- حرکت عرضی میز ماشین (محورx )

5- حرکت چرخشی میز ماشین که دارای حرکت 360 درجه می باشند (محور A یا B ) 

تمامی این محورها بسته به نوع ماشین می توانند همزمان با هم حرکت کرده و یا تنها دو محور بصورت همزمان حرکت می کنند . 

در این ماشینها می توان از ابزارهای سوراختراش چند لبه و یا تک لبه ، کف تراش ، مته ، برقو ، قلاویز و بطور کلی هر ابزاری که حرکت برشی آن از طریق گردش محوری تامین می گردد ، توسط ابزارگیرهای زنجیری یا چرخشی که معمولا دارای ظرفیت 60 تا 100 ابزار را دارا می باشند ، استفاده نمود . 

از این ماشینها می توان برای ماشینکاری تمامی قسمتهای انواع قطعات سبک تا بسیار سنگین استفاده نمود ومعمولا جهت سوراختراشی سوراخهای طولی با قطر متوسط استفاده می شوند ولی بطور کلی برای تولید انواع قالبها و هر نوع قطعات پیچیده قابلیت برنامه نویسی را خواهند داشت . خلاصه این ماشینها یکسری از ماشینهای cncهمه کاره می باشند که در بعضی از آنها عملیاتهایی نظیر تعویض ، مهار و انتقال رباتیک قطعات و حتی assembly ، painting و joining در بعضی از نوعهای خاص آنها انجام خواهد شد .
نوع مطلب : ساخت و تولید، تحقیق ها، معرفی، 
برچسب ها : boring، بورینگ، بورینگ چیست، انواع بورینگ، خمش، ماشین بورینگ، دقت ماشین بورینگ،
لینک های مرتبط :

         
شنبه 27 مهر 1392
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:23 ق.ظ

Cheers. I appreciate this.
canada medication drugs for sale in canada online canadian discount pharmacies top rated canadian pharmacies online canada online pharmacies medication canadian online pharmacy aarp recommended canadian online pharmacies canadian online pharmacy canadian pharmacies online prescriptions canada viagra
دوشنبه 3 تیر 1398 06:38 ق.ظ

Kudos. Loads of forum posts!

wow look it cialis mexico trusted tabled cialis softabs does cialis cause gout ou trouver cialis sur le net calis cialis para que sirve buy original cialis click here take cialis comprar cialis 10 espa241a cialis side effects
شنبه 1 تیر 1398 07:09 ق.ظ

Superb content. With thanks!
cialis side effects cialis sans ordonnance cialis farmacias guadalajara try it no rx cialis cialis 5 mg effetti collateral generic cialis at the pharmacy how to buy cialis online usa cialis rezeptfrei sterreich cialis online cialis kaufen bankberweisung
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:42 ق.ظ

Wow a lot of beneficial material!
buy cialis sample pack buy cialis we recommend cheapest cialis cialis in sconto achat cialis en europe cialis 5 mg buy miglior cialis generico generic cialis soft gels acquisto online cialis effetti del cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:13 ب.ظ

You actually reported this terrifically.
dose size of cialis cialis cuantos mg hay cialis without a doctor's prescription generic cialis at walmart cialis for bph dose size of cialis deutschland cialis online compare prices cialis uk we choice cialis pfizer india cuanto cuesta cialis yaho
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:37 ق.ظ

Nicely put. Regards.
cialis lowest price cialis 5 mg scheda tecnica brand cialis nl cialis free trial prices for cialis 50mg cilas cialis australia org cialis 30 day trial coupon cialis preise schweiz cialis ahumada
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:18 ب.ظ

Very good information. Thank you!
40 mg cialis what if i take low cost cialis 20mg cost of cialis cvs purchase once a day cialis cialis billig cialis generique 5 mg cialis manufacturer coupon cialis official site cialis patent expiration cialis sicuro in linea
شنبه 25 خرداد 1398 12:48 ب.ظ

Truly a lot of fantastic material.
cialis price in bangalore cost of cialis per pill cuanto cuesta cialis yaho cialis prices achat cialis en europe cialis billig cialis price thailand cialis 5 mg schweiz cialis pas cher paris buy cialis sample pack
جمعه 24 خرداد 1398 08:27 ق.ظ

You actually revealed this perfectly.
cialis super acti cialis et insomni cost of cialis cvs interactions for cialis cialis taglich dosagem ideal cialis sublingual cialis online cialis therapie precios cialis peru cialis 05
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:00 ب.ظ

Thank you. Wonderful information.
achat cialis en itali click now cialis from canada cialis generique side effects of cialis cialis daily new zealand cialis en 24 hora generico cialis mexico cialis 5 mg only here cialis pills cialis savings card
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:34 ق.ظ

Thanks, Loads of knowledge!

il cialis quanto costa cialis canada on line tadalafil 10 mg cialis alternative cuanto cuesta cialis yaho buy cialis online nz cialis taglich cialis for sale south africa cialis prices in england price cialis per pill
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:01 ق.ظ

Thank you, Ample content!

cialis patentablauf in deutschland generico cialis mexico cialis for sale we choice cialis pfizer india cialis kamagra levitra order a sample of cialis cialis great britain acheter cialis kamagra online cialis cialis y deporte
شنبه 18 خرداد 1398 07:45 ق.ظ

It's awesome to go to see this web site and reading the views of all mates on the topic of this article, while I am also zealous of getting experience.
جمعه 17 خرداد 1398 07:24 ب.ظ

You actually mentioned that exceptionally well.
cialis prices cialis 5 mg funziona cialis canada only here cialis pills click here take cialis generic cialis soft gels generic cialis pro order a sample of cialis cialis daily reviews viagra vs cialis
جمعه 16 آذر 1397 12:50 ق.ظ

Regards! I appreciate this!
cialis generico in farmacia buy cialis online recommended site cialis kanada price cialis per pill cialis 5 mg para diabeticos cialis 20mg preis cf cialis generic availability rx cialis para comprar bulk cialis cialis en mexico precio
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:22 ق.ظ

Wonderful data, Kudos.
buy brand cialis cheap cialis tadalafil online cialis tablets australia tesco price cialis generic cialis in vietnam cialis y deporte american pharmacy cialis when can i take another cialis cialis australia org fast cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 11:56 ب.ظ

Many thanks. Fantastic stuff.
cialis 5 mg scheda tecnica ou acheter du cialis pas cher viagra vs cialis cialis generic side effects for cialis generic for cialis acheter du cialis a geneve estudios de cialis genricos sublingual cialis online tadalafilo
سه شنبه 13 آذر 1397 12:57 ب.ظ

Point very well regarded..
cialis herbs cialis cuantos mg hay cialis coupons cialis generic tadalafil buy cialis prices in england compare prices cialis uk rx cialis para comprar side effects of cialis safe site to buy cialis online cialis generico en mexico
یکشنبه 11 آذر 1397 01:00 ق.ظ

You said it perfectly..
tadalafil tablets i recommend cialis generico cialis en mexico precio cialis dosage amounts cialis lilly tadalafi cialis 5 mg effetti collateral cialis 5mg acheter du cialis a geneve canadian drugs generic cialis enter site very cheap cialis
شنبه 10 آذر 1397 11:47 ق.ظ

Many thanks, Great information!
cialis vs viagra online prescriptions cialis cialis prezzo di mercato tadalafil tablets we recommend cialis info cialis from canada cialis per paypa cialis 200 dollar savings card cialis en mexico precio when will generic cialis be available
شنبه 10 آذر 1397 12:31 ق.ظ

Incredible many of good info.
200 cialis coupon il cialis quanto costa when will generic cialis be available enter site natural cialis cialis bula the best site cialis tablets canadian discount cialis cialis therapie click here cialis daily uk estudios de cialis genricos
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:04 ب.ظ

You've made your point quite effectively!.
prices on cialis 10 mg calis generico cialis mexico click now cialis from canada cialis lowest price usa cialis online click now cialis from canada buy cialis online nz price cialis per pill venta de cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:47 ق.ظ

Superb content. Many thanks.
5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis pro cialis 5mg cialis kaufen bankberweisung side effects of cialis bulk cialis fast cialis online cialis side effects only best offers cialis use only now cialis for sale in us
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:19 ب.ظ

Incredible all kinds of beneficial tips.
cialis 50 mg soft tab chinese cialis 50 mg cialis italia gratis cialis tadalafil bulk cialis cialis generico milano cialis rezeptfrei sterreich cialis online buy generic cialis i recommend cialis generico
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:21 ق.ظ

Valuable information. Cheers.
sialis cialis 20mg preis cf cialis generisches kanada cialis en 24 hora weblink price cialis cialis flussig where do you buy cialis cialis australian price cialis cuantos mg hay generic cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 03:55 ق.ظ

Incredible all kinds of superb advice.
recommended site cialis kanada cialis daily new zealand opinioni cialis generico tadalafil 20 mg tadalafil generic cialis 5 mg buy cialis 30 day sample cialis online opinioni cialis generico cialis rezeptfrei
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:00 ب.ظ

You actually explained that well!
cialis tablets cialis online deutschland generic cialis review uk cialis 5mg billiger cialis soft tabs for sale cialis canadian drugs order a sample of cialis cialis professional from usa only now cialis for sale in us safe site to buy cialis online
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:47 ب.ظ

Fine material. Thank you!
when will generic cialis be available generic cialis with dapoxetine cialis pills in singapore cialis generico en mexico click here cialis daily uk cilas cialis prezzo in linea basso cialis cipla best buy click here to buy cialis cialis italia gratis
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:52 ب.ظ

Very good write ups. Regards!
north west pharmacies canada reputable canadian prescriptions online order canadian prescriptions online canadian discount pharmacies in ocala fl drugstore online shopping global pharmacy canada trust pharmacy canada global pharmacy canada trust pharmacy of canada drugs for sale usa
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:25 ب.ظ

Regards. Useful information.
safe site to buy cialis online tadalafil tablets where do you buy cialis cialis 05 cialis dosage recommendations purchase once a day cialis we choice cialis uk cialis canada comprar cialis 10 espa241a cialis kaufen wo
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
تبلیغات
درباره سایت


کامل ترین مرجع ساخت و تولید

 

فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما وبلاگ ساخت و تولید بیشتر مطالبش باید در مورد چه موضوعاتی باشد؟؟
آمار
کلیه حقوق این سایت از جمله قالب آن برای مرجع تخصصی ساخت و تولید محفوظ است